Co to jest wibrometr i do których zastosowań jest wykorzystywany?

W obecnych czasach bardzo dużo sprzętów, których codziennie używamy do różnych celów musi przed opuszczeniem fabryki lub nawet jeszcze wcześniej, przed podjęciem decyzji o produkcji danego urządzenia, przejść wiele różnych testów.


Dla przykładu w przemyśle motoryzacyjnym wlicza się do nich np. badanie amplitudy wstrząsów automatycznych.
użytkownik
Napisane przez: Maurizio Pesce
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


wibrometr


Wszakże jadący samochód, a zatem również wszelakie części, z jakich jest on złożony, cały czas jest narażony na różnego wariantu drgania. A wszakże wiele elementów jest zrobionych z metalu, czyli materiału, jaki narażony jest na tak zwane zmęczenie. Dlatego także przed podjęciem decyzji o realizacji danej części, często wykonuje się testy w urządzeniu o nazwie wibrometr. Jak już to zostało wspomniane, służy ono do pomiaru częstotliwości wstrząsów, czyli w niniejszym wypadku, kontroli jakości danej części. Inne badania, jakie można by sporządzić za sprawą wibrometru to pomiar przesunięcia, nasilenia czy prędkości kontrolowanego elementu.


W praktyce znajdzie on zastosowanie między innymi do kontroli drgań wału napędowego w silnikach spalinowych. Należałoby wspomnieć, że w najnowszych wersjach wzmiankowanego urządzenia do zwiększenia dokładności obliczeń wykorzystywany jest także laser. Z jakiego powodu? Ponieważ w przypadku wielu mechanizmów, od ich największej klasy w co poniektórych wypadkach może być zależne wręcz ludzkie życie.
Przeto też wibrometr to tak istotne narzędzie, wręcz jeśli nie zdajemy sobie z takiego sprawy. Raporty z badań wykonanych za pomocą wibrometru przekazywane są do komputera, jaki może w specjalnym programie utworzyć przykładowo wykres amplitudy wstrząsów.
2017/12/05, 15:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.