Jak słowo inteligencja przestało opisywać jedynie ludzi, a zaczęło odnosić się także do domów mieszkalnych

Wyraz inteligencja jeszcze do niedawna odnosiliśmy jedynie do ludzi, a zatem inteligentny mężczyzna to taki, którego cechują błyskotliwość umysłu oraz wrodzona albo nabyta umiejętność radzenia sobie w każdej, nawet tej najbardziej trudnej sytuacji w życiu.


mieszkanie
Napisane przez: Bill Wilson
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Razem z rozwojem nowoczesnej techniki pojawiło się zupełnie nowe sformułowanie, a mianowicie sztuczna inteligencja. Kiedy już się do niego dostatecznie przyzwyczailiśmy, to okazało się, że teraz mamy do czynienia z inteligentnymi budowlami. Zobaczmy zatem, czy rzeczony termin ma cokolwiek wspólnego ze znanym nam od zawsze słowem inteligencja. Mrzonki o maszynach, a szerzej rzecz ujmując, o rozwiązaniach, które znacząco przeobraziłyby powszednie życie człowieka, już od dawna towarzyszyły ludzkości. Zwariowane, jak na XV i XVI wiek, koncepcje Leonarda da Vinci, niesłabnąca wyobraźnia twórców gier internetowych i filmów science fiction, aż nareszcie historie bohaterów wykreowanych przez literatów ze Stanisławem Lemem na czele, poświadczają o prawdziwości tezy sformułowanej w powyższym zdaniu.

łazienka
Napisane przez: Bill Wilson
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W omawianym wypadku chodzi nam jednakże o zaprojektowanie domu, który jeszcze nie wyręczałby całkowicie właściciela w ściśle określonych czynnościach, ale w znaczny sposób ułatwił mu wykonywanie mnóstwa obowiązków - zobacz na http://andrew-lucas.pl. Oszczędzony w ten sposób czas można potem wykorzystać na pozostałe, często dużo bardziej przyjemne powinności. Inteligentny budynek to zatem taka budowla, która w pewien sposób ma odgadywać plany człowieka i podejmować odpowiednie decyzje. Powyższe sformułowanie jesteśmy w stanie zilustrować takim oto przykładem: regulacja temperatury w pomieszczeniach może odbywać się automatycznie, czyli bez udziału gospodarza. W styczniu, gdy rtęć termometru na zewnątrz spada do minus 10 stopni, to nasz inteligentny dom zareaguje we właściwy sposób, czyli podniesie temperaturę pieca do stosownej wartości. Niezwykle podobnie sytuacja się przedstawia w przypadku działania klimatyzacji w czasie lipcowych upałów.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.