Dlaczego sterowniki PCL wpłynęły na rozwinięcie współczesnej automatyki, odmiany stosowanych obecnie sterowników

Współczesna automatyka w coraz większym stopniu używa zaawansowane rozwiązania elektroniczne i elektryczne. Na samym początku systemy sterowania budowane były w oparciu o różne części elektroniczne, i miały one postać sztywnej sieci, z nierozłącznymi połączeniami między elementami układu. Jednak podejście tego typu nie należało do praktycznych, bo jakiekolwiek zmiany w funkcjonowaniu wymagały dużego nakładu pracy przy zamianie połączeń.

Sterowniki PLC
Dlatego też wraz z coraz większą popularnością układów mikroprocesorowych zaczęto intensywnie stosować układy, które sposób sterowania miały zapisane w pamięci. Przez to rozbudowa lub modyfikacja takiego układu sprowadzała się do zmiany algorytmu sterującego, bez konieczności zmiany jakichkolwiek kabli i przewodów. Dało to niespotykane dotąd możliwości dla automatyków i inżynierów, wykorzystując takie sterowniki (sprawdź propozycję) opierając się na standardowym układzie mogli stosować go w wielu różnych projektach.

Więcej tekstów

Przydatne przyrządy przy pracy takie jak wagi etykietujące lub paleciaki

waga
Napisane przez: Christian Schnettelker
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W obecnych czasach praca jest jedną z najwłaściwszych walorów dla bardzo wielu osób, co nie jest dziwne, ponieważ dostarcza nie tylko korzyści materialne, ale także spełnienie w karierze. Mimo wszystko nie tylko to promieniuje na zauważalny rozwój pracy.


I cała automatyka poszła właśnie w tę stronę, dziś sterowniki (szczegóły w podanym źródle) PCL mają taką popularność, że w zasadzie nie wykorzystuje się innych metod. Dzisiaj rynek sterowników obejmuje kilkanaście firm i parę tysięcy odmian sterowników, zaczynając od całkiem niewielkich, do mało zaawansowanych zastosowań, aż po wielkie sterowniki wykorzystywane w nowoczesnych zakładach produkcyjnych - kliknij tutaj.
Zdecydowana większość stosowanych sterowników posiada modułową budowę, czyli można je bardzo łatwo łączyć ze sobą i przyłączać rozmaite urządzenia zewnętrzne. Bardzo w ostatnich latach zaczęły się również rozwijać możliwości programowania takich sterowników. Każda z firm produkujących takie urządzenia daje jednocześnie wydajne narzędzia, dzięki którym testowanie i programowanie układów sterujących jest bardzo proste.

Takie narzędzia mają na przykład interfejsy graficzne, dzięki którym projektowanie układu będzie się sprowadzać do ułożenia właściwie klocków i zależności między nimi. Zwiększa się również wydajność samych urządzeń, obecnie posiadają one tak duże możliwości obliczeniowe, jak najlepsze zestawy komputerów sprzed dekady lat.
2018/07/11, 08:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.