W jaki sposób robi się zabezpieczenia przed pożarami, zasada działania układu tryskiwaczy.

Pożary są niezwykle niebezpieczne i groźne, w przeciągu kilku minut mogą one nieodwracalnie spalić cały obiekt. Niestety często dochodzi także do nieszczęść, w trakcie pożarów giną zwykli ludzie i strażacy, którzy biorą udział w gaszeniu. Z tego też powodu bardzo ważna powinna być odpowiednia ochrona przeciwpożarowa, jaka jest obowiązkowa w budynkach publicznych, urzędach czy większych firmach, a zalecana w domach i mieszkaniach.

Używa się tutaj różne systemy, najczęściej wybierane to czujniki dymu, które w chwili jego pojawienia się załączają instalację alarmową. Jednak nawet jeśli szybko wykryją one pożar, to zanim zostanie poinformowana straż pożarna i dojedzie ona na miejsce zdarzenia, to upłynąć może nawet kilkanaście minut. Przez tak długi czas niestety może już dojść do tak dużego rozprzestrzenienia się pożaru, że jego ugaszenie będzie bardzo trudne. Rzecz jasna nawet tego typu ochrona bardzo się przydaje, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są instalacje tryskaczowe, które poza funkcją alarmowania są w stanie również stłumić pożar nim się rozwinie.

centrala przeciwpożarowa
Napisane przez: D+H
Zainspirowane przez: D+H
Najczęściej spotykana instalacja tego typu składa się z określonej liczby tryskaczy, rozmieszczonych na górze w chronionych pomieszczeniach. Tryskacze podłączone są do wodnej instalacji, w przypadku pojawienia się pożaru uruchamiają się one automatycznie, otwierając się i zalewając wodą całe wnętrze. Przez to jest dużo szans na to, że pożar zostanie stłumiony zanim zdąży się za bardzo rozwinąć. Tryskacze oferuje e-sklep Normbud. Co prawda po uruchomieniu tryskaczy pomieszczenie zostanie zalane wodą, lecz straty z tym związane na pewno są znacznie mniejsze, niż w przypadku rozprzestrzenienia się ognia.


Więcej tekstów

Jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo w obiektach mieszkalnych oraz biurowych?

korytarz
Napisane przez: Stolbud Włoszczowa S.A.
Zainspirowane przez: Stolbud Włoszczowa S.A.
Od razu widać, że we współczesnych czasach coraz więcej uwagi przykłada się do bezpieczeństwa osób znajdujących się w rozmaitych budynkach mieszkalnych, biurowych lub użyteczności publicznej. Coraz lepiej jesteśmy świadomi tego, że warto to robić, bowiem w ten sposób można uratować życie wielu ludzi, co jest warte jak najbardziej każdej ceny. W związku z tym bez przerwy tworzone są zróżnicowane regulacje na płaszczyźnie prawnej, przez co instytucje odpowiedzialne za poszczególne obiekty są zobowiązane do tego, aby dbać o bezpieczeństwo ludzi w należyty sposób.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.