W jaki sposób robi się zabezpieczenia przed pożarami, zasada działania układu tryskiwaczy.

Pożary są niezwykle niebezpieczne i groźne, w przeciągu kilku minut mogą one nieodwracalnie spalić cały obiekt. Niestety często dochodzi także do nieszczęść, w trakcie pożarów giną zwykli ludzie i strażacy, którzy biorą udział w gaszeniu. Z tego też powodu bardzo ważna powinna być odpowiednia ochrona przeciwpożarowa, jaka jest obowiązkowa w budynkach publicznych, urzędach czy większych firmach, a zalecana w domach i mieszkaniach.

Używa się tutaj różne systemy, najczęściej wybierane to czujniki dymu, które w chwili jego pojawienia się załączają instalację alarmową. Jednak nawet jeśli szybko wykryją one pożar, to zanim zostanie poinformowana straż pożarna i dojedzie ona na miejsce zdarzenia, to upłynąć może nawet kilkanaście minut. Przez tak długi czas niestety może już dojść do tak dużego rozprzestrzenienia się pożaru, że jego ugaszenie będzie bardzo trudne. Rzecz jasna nawet tego typu ochrona bardzo się przydaje, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są instalacje tryskaczowe, które poza funkcją alarmowania są w stanie również stłumić pożar nim się rozwinie.

centrala przeciwpożarowa
Napisane przez: D+H
Zainspirowane przez: D+H
Najczęściej spotykana instalacja tego typu składa się z określonej liczby tryskaczy, rozmieszczonych na górze w chronionych pomieszczeniach. Tryskacze podłączone są do wodnej instalacji, w przypadku pojawienia się pożaru uruchamiają się one automatycznie, otwierając się i zalewając wodą całe wnętrze. Przez to jest dużo szans na to, że pożar (ehsbiznespartner.pl/ppoz/) zostanie stłumiony zanim zdąży się za bardzo rozwinąć. Tryskacze (przenieś mnie do strony) oferuje e-sklep Normbud. Co prawda po uruchomieniu tryskaczy pomieszczenie zostanie zalane wodą, lecz straty z tym związane na pewno są znacznie mniejsze, niż w przypadku rozprzestrzenienia się ognia.


Więcej tekstów

Gadżety, dzięki jakim ma się szansę zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo – w jaki sposób wskazane jest je kupować?

gps
Napisane przez: Tony Webster
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dziś ma się do dyspozycji wiele ciekawych rozwiązań, jakie pozwalają o wiele lepiej zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo. To dosyć istotne, z tego powodu nie należy się dziwić, że sporo osób z chęcią z nich korzysta. Przykładem mogą być między innymi różnego rodzaju kamery, które są montowane na ulicach, w sklepach czy nawet na obszarach prywatnych posesji. Popularnością cechują się poza tym również atrapy kamery zewnętrznej, jakie w prawdzie nie nagrywają obrazu, ale idealnie udając prawdziwą kamerę, mogą odstraszyć potencjalnych złodziei.

Tryskiwacze najczęściej wyposażone są w odpowiednie ampułki wypełnione cieczą. Przy wzroście temperatury ampułka się niszczy, a w rezultacie woda z podłączonej instalacji zostaje rozpryskana we wnętrzu. Ampułki produkuje się z kilkoma temperaturami granicznymi, typowo jest przyjęte, że powinno to być w okolicach trzydziestu stopni więcej, niż temperatura panująca na co dzień, co przy standardowych warunkach daje niecałe sześćdziesiąt stopni.
2018/07/21, 07:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.