W jaki sposób robi się zabezpieczenia przed pożarami, zasada działania układu tryskiwaczy.

Pożary są niezwykle niebezpieczne i groźne, w przeciągu kilku minut mogą one nieodwracalnie spalić cały obiekt. Niestety często dochodzi także do nieszczęść, w trakcie pożarów giną zwykli ludzie i strażacy, którzy biorą udział w gaszeniu. Z tego też powodu bardzo ważna powinna być odpowiednia ochrona przeciwpożarowa, jaka jest obowiązkowa w budynkach publicznych, urzędach czy większych firmach, a zalecana w domach i mieszkaniach.

Używa się tutaj różne systemy, najczęściej wybierane to czujniki dymu, które w chwili jego pojawienia się załączają instalację alarmową. Jednak nawet jeśli szybko wykryją one pożar, to zanim zostanie poinformowana straż pożarna i dojedzie ona na miejsce zdarzenia, to upłynąć może nawet kilkanaście minut. Przez tak długi czas niestety może już dojść do tak dużego rozprzestrzenienia się pożaru, że jego ugaszenie będzie bardzo trudne. Rzecz jasna nawet tego typu ochrona bardzo się przydaje, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są instalacje tryskaczowe, które poza funkcją alarmowania są w stanie również stłumić pożar nim się rozwinie.

centrala przeciwpożarowa
Napisane przez: D+H
Zainspirowane przez: D+H
Najczęściej spotykana instalacja tego typu składa się z określonej liczby tryskaczy, rozmieszczonych na górze w chronionych pomieszczeniach. Tryskacze podłączone są do wodnej instalacji, w przypadku pojawienia się pożaru uruchamiają się one automatycznie, otwierając się i zalewając wodą całe wnętrze. Przez to jest dużo szans na to, że pożar zostanie stłumiony zanim zdąży się za bardzo rozwinąć. Tryskacze oferuje e-sklep Normbud. Co prawda po uruchomieniu tryskaczy pomieszczenie zostanie zalane wodą, lecz straty z tym związane na pewno są znacznie mniejsze, niż w przypadku rozprzestrzenienia się ognia.


Więcej tekstów

Gadżety, dzięki jakim ma się szansę zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo – w jaki sposób wskazane jest je kupować?

gps
Napisane przez: Tony Webster
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dzisiaj posiada się do dyspozycji wiele interesujących rozwiązań, jakie pozwalają dużo lepiej zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. To dość istotne, wobec tego nie można się dziwić, że dużo osób z chęcią z nich korzysta. Przykładem mogą być chociażby różnego rodzaju kamery, które są zakładane na ulicach, w sklepach bądź nawet na terenach prywatnych posesji. Popularnością cechują się dodatkowo również atrapy kamery zewnętrznej, które w prawdzie nie nagrywają obrazu, ale wiernie udając prawdziwą kamerę, mogą zniechęcić ewentualnych złodziei.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.