W jaki sposób sprzęty chronione są przed zbyt wysokim napięciem elektrycznym? Czego używamy do zabezpieczenia sieci elektrycznej przed wyładowaniami?

prąd jest bardzo pomocnym typem energii. To za jego sprawą działają urządzenia. Jednak tak samo jak wielka oraz pomocna jest jego siła, tak samo może czasem wymykać spod kontroli.


Półka sprzedażowa z elektroniką
Napisane przez: Microsiervos Geek Crew
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


warystory
Napisane przez: Josep Bracons
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


W takim wypadku musimy radzić sobie z przepięciami. Jednak urządzenia są robione w taki sposób, aby tego typu sytuacje nie były problemem.


W urządzeniach montuje się warystory. Są one dobrym zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem elektrycznym. Dzięki nim, w momencie kiedy takiej energii jest zbyt dużo oraz jest w stanie uszkodzić sprzęt, tego typu warystor działa jak bezpiecznik. W ten sposób sporo sprzętów domowych nie ulega awarii na skutek zmiany zasilania.


Ogromną dawką elektryczności są również pioruny. Tutaj jednak musimy radzić sobie z niekontrolowaną siłą tego typu wyładowań. Dlatego właśnie przykładowo linie elektryczne mają ograniczniki przepięć, czyli odgromniki. Jednak na skutek tego, iż są to urządzenia dosyć kosztowne, to zakłada się je jedynie w miejscach raczej strategicznych. Takich jak na przykład transformatory. Jednym z rodzajów ogranicznika przepięć jest ogranicznik odcinający, jaki na pewno dobrze radzi sobie z odprowadzeniem prądu piorunowego. Posiada on mało skomplikowaną budowę jak też jest niezawodnym urządzeniem. Natomiast jego wadą jest na pewno negatywny wpływ czynników atmosferycznych na takie urządzenie.


Więcej tekstów

Sonda hydrostatyczna jest bardzo dokładna

sterylizator
Napisane przez: Karl Baron
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W zależności od tego gdzie pracujemy, powinniśmy wykorzystywać z odpowiednich urządzeń, które pozwolą nam na wykonanie wszelkich potrzebnych badań.


Iskiernik, czyli jedna z najważniejszych części tego odgromnika, nie jest z zachowaniem szczelności zamknięta, co może powodować znacznie szybsze zużycie. Co na pewno nie jest wskazane.
2018/06/21, 22:37
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.