Co to jest potencjometr i jaka jest jego zasada działania? Jakie mamy modele potencjometrów?

Potencjometr jest rezystorem zmiennym, jego wartość możemy zmieniać sposobem mechanicznym. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, kolejne zaś podłączenie jest do ślizgacza, jest w stanie on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulowania potencjału.


Potencjometry jesteśmy w stanie produkować w różnych wykonaniach, ważne jest przyszłe wykorzystanie. Potencjometr tablicowy jest dobry do montażu, przykładowo na płycie czołowej. Trzeba go zamontować przy pomocy nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Czasem zamontowuje się go inaczej, kątowo na płytce, a jedynie oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, jaki posiada kształt kulisty, ma też , jaka ruchem obrotowym może przesuwać ślizgacz. Jak jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka stworzona jest w postaci linii prostej.

kable
Napisane przez: mangtronix
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Do mniej skomplikowanych, prostszych zastosowań warto stosować tani węglowy materiał oporowy, lecz bardziej zaawansowane muszą posiadać cermet, który przewodzi tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to model potencjometru tablicowego. Wytwarza się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, pozwala on na bardziej dokładne ustawienie. Kolejny z nich - jednoobrotowy, z torem z plastiku przewodzącego. Ma dużą rozdzielczość i spory czas życia, może być używany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, definiowane też trymerami tworzone są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.


Przeważnie są one mniejszych rozmiarów niż potencjometry tablicowe, nie posiadają dodatkowo osi i kołnierza gwintowanego, stawia się im także skromniejsze wymagania mechaniczne.

Jeśli intryguje Cię omawiany tekst, to bez ociągania kliknij tu i przeczytaj dodatkowo inny tak samo pasjonujący polecany tekst.

Trymer ma krótki czas życia, bardzo często ledwie 200 obrotów. Bierze się to z tego, że ma miejsce bardzo duży odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w obszarze styku, dlatego by móc mieć znaczną stabilność. Trymery występują w swoich typach. Jedne ma tor prostolinijny i dość długą nagwintowaną oś która przesuwa ślizgacz, zaś następny ma tor obrotowy, a ślizgacz przesuwa się przy pomocy ślimaka. Jak więc widać, żeby dobrać odpowiedni potencjometr dla naszych potrzeb trzeba się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie.

Sprawdź tutaj - więcej zobaczysz w serwisie (http://instal-bud.biz/przewierty-sterowane.html), który znajdziesz na tamtej stronie. To są podobne materiały, więc niewątpliwie je również przekonasz się za przydatne.

Jak wybierzemy odpowiedni, nasz potencjometr będzie mógł być wykorzystywany przez bardzo długi okres czasu.
2020/04/26, 07:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.