Typy podatków za wynajem mieszkania.

Podatki w naszym kraju są trochę skomplikowane. Można powiedzieć, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Także właściciel lokalu mieszkalnego najmowanego musi płacić podatek za najem. Posiada on jednakże możliwość wyboru typu opodatkowania, co ma wpływ na wysokość obciążenia. Jednakże takie prawo mają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

Księgowość
Napisane przez: http://sxc.hu
Zainspirowane przez: http://sxc.hu
Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na szczeblu 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% lub 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed zapoczątkowaniem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona wyłącznie na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem kolejnego roku podatkowego.

Więcej tekstów

Program PIT można mieć całkowicie bezpłatnie

pit 28
Napisane przez: Asamblea Nacional del Ecuador
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Coraz częściej ludzie decydują się na samodzielne wypełnianie rozliczeń rocznych, przez to także zjawia się coraz więcej stron i programów, w których możemy znaleźć wszystkie konieczne wskazówki.


Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje plusy i minusy. W przypadku gdy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono nieskomplikowane i stosunkowo niskie, nie każdorazowo jest bardzo dobrym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest wyłącznie do sumy 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już znacznie większy i wynosi 20%. Należy samemu bardzo szczegółowo poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową "wynajem mieszkania podatki". Polecamy mieszkania warszawa wilanów

mieszkania warszawa wilanów
Napisane przez: http://sxc.hu
Zainspirowane przez: http://sxc.hu
Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odliczyć koszta pozyskania dochodu takie jak przykładowo: amortyzacja mieszkania, wydatki na wyposażenie i meble, pensja dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości zachodniopomorskie. Podatek ten jest odpowiedni głównie dla osób, które nie tak dawno poniosły wydatki przykładowo związane z odświeżeniem mieszkania.

Jeśli już zdecydujemy się na formę podatku za najem mieszkania, czyli wynajem podatek, powinniśmy powiadomić o tym zdarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, stosownego dla naszego miejsca zamieszkania. Zaliczki na podatek dochodowy płaci się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy muszą za każdy miesiąc wyliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i przelać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dwudziestego dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.
Źródło
2018/06/21, 16:21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.