Zabezpiecz własny dom przed działaniem przepięć, stosując pewne i bezpieczne elementy

Obecna instalacja elektryczna w mieszkaniach oraz budynkach przemysłowych jest niezwykle nowoczesna, lecz ciągle pozostaje narażona na sporo zagrożeń. W skutek ich działania potrafi dojść do przerw w dostawie prądu, co owocuje zatrzymaniem prac jak też zakłóceniem codziennego trybu życia. Nierzadko zdarza się też tak, że w wyniku nieprawidłowości w działaniu instalacji, przeróżne sprzęty ulegają awarii.


Pioruny okazują się znacznym zagrożeniem dla mieszkań

Gwałtowne burze i pojawiające się przy ich okazji wyładowania elektryczne są znacznym zagrożeniem dla instalacji elektrycznej oraz projekt oddymiania używanych w mieszkaniu urządzeń. Siła uderzenia pioruna w bliskim sąsiedztwie obiektu potrafi doprowadzić do zniszczenia różnych sprzętów elektrycznych, jak również instalacji elektrycznej, telefonicznej czy telewizyjnej. Na podobny wypadek warto się przyszykować, instalując w domu wewnętrzną ochronę przeciwprzepięciową - . Podobnych instalacji dokonuje się nawet wtenczas, gdy mieszkanie posiada zewnętrzną ochronę przed wpływem pioruna.

Na czym polega taka ochrona?

W sytuacji, gdy chce się zadbać o zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed niepożądanym wpływem burzy, najlepiej decydować się na montaż ochrony przeciwprzepięciowej. Taka instalacja zapobiega uszkodzeniom, jakie dokonują się pod wpływem przepięć powstających w efekcie wielkich wyładowań elektrycznych. Wspomniane zabezpieczenie opiera się na wykonaniu połączeń wyrównawczych i zamontowaniu ochronnika przepięć. Ochronnik przeciwprzepięciowy występuje w przeróżnych wariantach i bywa oznaczany cyframi rzymskim I, II czy III, lub literami A, B, C - do czego służy ochronnik przeciwprzepięciowy?. Wspomniane ochronniki zabezpieczają instalację przed przepięciami następującymi po uderzeniach pioruna, jak też spięciach we wnętrzu całej instalacji. Należy wspomnieć, że ochronniki znaczone poszczególnymi cyframi lub literami wykorzystuje się w określonych punktach. Ochronniki klasy A montuje się w złączu obiektu, klasy B w rozdzielnicy, a klasy C – przy chronionych urządzeniach. Bywa czasem, że w domach jednorodzinnych wykorzystuje się zespolone aparaty klasy A + B, umieszczając je w rozdzielnicy.


Chcę założyć takie zabezpieczenie, co zrobić?

W sytuacji, jeżeli chce się zabezpieczyć swą instalację przed niespodziewanymi przepięciami, najlepiej zdecydować się na instalację takiego aparatu - .

Zainteresował Cię taki artykuł? W takim razie zobacz ponadto to, tu również są wyłącznie świetne informacje (https://www.a-pro.pl/sklep-elektryczny/), które z pewnością Cię zainteresują.

Naturalnie nie można tego robić samodzielnie, takie działania można polecać tylko wykwalifikowanemu oraz uprawnionemu do podobnych modyfikacji elektrykowi.
2021/06/29, 12:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.