Przydatne informacje o podstawkach wykorzystywanych we współczesnych komputerach.

Każda nowa generacja procesorów znacząco się różni od poprzedników. Z tego powodu będzie też wymagała nowych, dostosowanych płyt głównych, jakie będą potrafiły wykorzystać nowe technologie i możliwości.


element
Napisane przez: Steve Jurvetson
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


klientów
Napisane przez: 7 w d
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Procesory na przestrzeni lat znacznie zwiększały swoje możliwości obliczeniowe, a przeważnie za tym szła liczba nóżek, jakie w nich się pojawiały. Dlatego też każda nowa generacja najczęściej wiązała się z nową podstawką, do jakiej wkładano procesor. Podstawki różnią się od siebie nie tylko ilością pinów, lecz również sposobem montażu. Na przykład socket 775 - czy socket 775 jest droga, przeznaczony dla firmy intel, cechował się tym, że zamiast otworów na nóżki miał dotykowe pola, a procesor sprężyste blaszki. Z kolei socket a to była klasyczna konstrukcja AMD, z 453 pinami.


Więcej tekstów

O jakich kwestiach trzeba pamiętać w wielu firmach? Dlaczego są tak niezbędne?

rozwój
Napisane przez: greensheepred
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
O tym jak ważna jest dobrana praca laptopów, nie trzeba nikogo przekonywać. Tak naprawdę to od nich dosyć często zależy nasza praca. Nie ma teraz normalnej pracy bez takich sprzętów, tak więc jak coś się z nimi dzieje, jak nie funkcjonują jak powinny to jest problem.


Dla odpowiedniej pracy komputera bardzo istotne było, aby układ był właściwie w podstawkę włożony. W przypadku wcześniej opisywanych podstawek Intela czasem były kłopoty z tym, że blaszki się łamały i wszystko było do wyrzucenia - ile dalibyście za socket fm1. Normalne podstawki, przykładowo takie jak socket am3, posiadają otwory, w jakie wkłada się nóżki procesora, a później odpowiednią dźwignią dociska się wszystko, aby były odpowiednie styki.


Ponieważ producenci przy nowych odmianach podstawek niekiedy zmieniają tylko niedużą ich część, co ma na przykład miejsce przy socket fm1, to należy być ostrożnym przy montażu żeby nie próbować użyć niewłaściwego procesora. Jeśli zrobi się wszystko umiejętnie, to najczęściej procesory można montować na płytach więcej niż jeden raz.
2021/11/20, 06:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.