Poradnik dla kadrowych

Każdy właściciel firmy z chwilą przyjęcia pierwszego pracownika na umowę o pracę, zostaje pracodawcą. Chwila ta, jest niezwykle istotna, gdyż pociąga za sobą szereg obowiązków jakie młody pracodawca musi wypełniać. Powszechnie wiadomo, że brak znajomości prawa szkodzi, dlatego znajomość kluczowych zagadnień które wynikają z Kodeksu Pracy takich jak rozróżnianie płacy netto brutto czy udzielania urlopów pracownikom jest priorytetem.
Dokumenty Pracowników – o czym powinno się pamiętać.

Zatrudniając pracownika należy każdej osobie założyć personalną teczkę akt osobowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj szczegółowy tekst (https://www.zerkam.pl/monitoring-firmy.html) na omówiony zagadnienie. Ukażemy Ci atrakcyjne informacje!

Teczka taka złożony jest z trzech części A – do której wykładamy dokumenty związane z okresem przed podpisaniem umowy o pracę, część B - podczas zatrudnienia a także C- po ustaniu umowy o pracę.

Prowadząc teczki akt osobowych nie zapominajmy o ich właściwym zabezpieczeniu, ochrona danych osobowych nakłada obowiązek na przedsiębiorcach przechowywania dokumentów w zamkniętej szafie aktowej.

Urlopy pracownicze – podstawy w pigułce.

Każdemu pracownikowi przysługują urlopy, różne w zależności od sytuacji i funkcji jakie pełnić mają. Najczęstsze są urlopy wypoczynkowe, mają one na celu regenerację sił pracownika. Na życiowe sytuacje takich jak ślub czy zgon kogoś z rodziny, Kodeks Pracy zapewnia urlop okolicznościowy. Wymiar tego urlopu nie został z góry określony, pracownik musi tylko okoliczności urlopu okolicznościowego udokumentować odpowiednim urzędowym dokumentem np. z skarbówki. Kodeks Pracy daje prawo pracownikom skorzystania z urlopu na żądanie – o terminie udzielenia takiego urlopu decyduje pracownik.

Prawdy i mity o zasiłkach.

Więcej tekstów

Co to jest factoring oraz z jakiego powodu jest atrakcyjny dla przedsiębiorców?

Studenci
Napisane przez: Dev Bootcamp
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Nie trzeba prowadzić swej działalności rynkowej, aby rozumieć, że obywatele czasem mają duży kłopot z płaceniem swoich należności. Takie sytuacje zdarzają się w każdym miejscu.


Zasiłki są formą pomocy dla tych którzy, znajdują w trudnej sytuacji życiowej. Wynikać ona może ze złego stanu zdrowia, który uniemożliwia podjęcie zatrudnienia albo z uwagi na podeszły wiek. Pierwszą formą zasiłku dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jest zasiłek pielęgnacyjny. Z zasiłku tego mogą skorzystać dzieci, które ukończyły 16 rok życia oraz osoby w podeszłym wieku – po 65 roku życia. Zasiłek (zobacz zasiłek dla bezrobotnych kiedy wypłacany) wypłacany jest w wysokości 153 zł. miesięcznie i ma obniżyć koszty opieki i pomocy w codziennej egzystencji dla tych niepełnosprawnych. Następnym świadczeniem, o którym warto napisać, jest zasiłek przedemerytalny. Jest on przyznawany tym osobom, które do dnia rozwiązania stosunku pracy wynikającego z likwidacji lub upadłości zakładu pracy, były zatrudnione przez okres co najmniej 6 miesięcy lub tym, które do dnia ogłoszenia upadłości prowadziły działalność gospodarczą pozarolniczą i płaciły z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne.

Rodzaje umów o pracę, urlopy pracownicze, ulgi czy świadczenia należne z tytułu opieki nad dzieckiem to tylko część z podstawowych informacji, które dotyczą nas wszystkich. Znajomość tych zagadnień jest niezbędna aby nie zagubić się w ogromnej ilości przepisów, uzyskać należne świadczenie lub nie dać się oszukać pracownikowi.
Napisane przez: B.S.
2020/04/25, 08:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.