Fotoelektryczny czujnik: jego zasady działania i profesjonalne używanie

Dla wielu użytkowników sieci zagadnienia z dziedziny fizyki czy elektryki są niemal wiedzą tajemną. Niewiele osób ma pojęcie o zasadach działania różnych urządzeń. Niektórzy jednak chcieliby samemu sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co im pozostaje? Mogą na przykład wprowadzić w wyszukiwarki Google lub You Tube wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne lub czujnik odległości sick, tam znajdą wiele cennych informacji na wspomniane tematy. Rzetelne ich przybliżenie może pomóc w zrozumieniu funkcjonowania konkretnych urządzeń lub nawet może być zachętą do podjęcia samemu działań w tym temacie.

czujniki - montowanie
Napisane przez: Gareth Halfacree
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W owym artykule skupimy się na wyjaśnieniu zasad funkcjonowania czujnika fotoelektrycznego, który jest stosunkowo tanim urządzeniem. Jest to urządzenie, które jest złożone z zespolonych dwóch diodek, które są połączone w plastikowej obudowie. Te diody są oderwane od siebie przegrodą wykonaną z plastiku. Pierwsza dioda jest tak naprawdę diodą podczerwoną, która przesyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda w pilocie od telewizora. Pozostały element, który wygląda na diodę, jest w rzeczywistości fototranzystorem. Jest on uaktywniony, gdy świeci na niego konkretne światło. W tym przypadku będzie to światło podczerwone, emitowane przez wspomnianą diodę. Dioda ta emanuje światłem, na skutek tego światło uderza w bazę tranzystora, która w dalszej kolejności emituje prąd. Bardzo podobne rozwiązanie jest zastosowane w transoptorach. Zobacz - tablet przemysłowy produkty na stronie:

Do czego może służyć czujnik fotoelektryczny? Jego wachlarz zastosowań jest dość duży. Nad wyraz praktycznym wydaje się użycie go w charakterze czujnika zbliżeniowego. Zbliżone działanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Funkcjonował on trochę inaczej, bo posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od tej przeszkody na którą natrafił i następnie powracał. W ten sposób można było wskazać odległość od konkretnej przeszkody. Zobacz stronę:

Oddziaływanie opisywanego czujnika jest bardzo podobne, z tym że jego zasięg jest dużo mniejszy. Jego odległość działania ma parę centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa nawet do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się doskonale jako czujnik antywłamaniowy. Na przykład przy otwarciu drzwi oddalona zostanie przeszkoda i receptor wtedy zaalarmuje.
2021/12/31, 09:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.