Jakimi metodami można wycenić firmowy majątek, jakie podejścia wybierane są najczęściej.

W skład majątku firmy wchodzi naprawdę dużo różnych rzeczy. Przede wszystkim są to wszelakie dobra materialne, czyli grunty, budynki, urządzenia oraz maszyny.
kalkulator
Napisane przez: Knauf Insulation


Lecz niejednokrotnie to wszystko będzie stanowić tylko niedużą część wartości firmy, a reszta to najróżniejsze patenty czy znaki towarowe. Większość z światowych firm jest tak dużo warta właśnie z tego powodu, że ich logo jest rozpoznawalne we wszystkich krajach.

Masz zamiar zgłębić także inne podobne artykuły, jednak nie masz pewności, gdzie ich szukać? Bez nerwów - zobacz więcej w tej ofercie.

Lecz niematerialne wartości mogą niejednokrotnie sprawić mnóstwo problemów podczas wyceny. A ta z kolei może się przydać w paru przypadkach, przykładowo przy sprzedawania firmy czy wejściu na giełdę. Oczywiście są na to mniej lub bardziej dokładne metody, ale w wielu przypadkach liczyć się trzeba jedynie z przybliżonym oszacowaniem.


Delikatny problem, czyli cera naczynkowa
Napisane przez: 123rf
Zainspirowane przez: 123rf


wycena marki
Napisane przez: Alexander Nie
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Jednym ze sposobów wyceny firm jest metoda majątkowa, jest ona dość powszechnie wykorzystywana, lecz jej dużą wadą jest to, że nie bierze pod uwagę wartości niematerialnych. Dlatego też niejednokrotnie przeprowadzana jest jeszcze wycena marki, marka - wycena którą się uwzględnia przy wyznaczaniu końcowej wartości. Przy takiej wycenie niezbędne jest duże doświadczenie osoby ją wykonującej, z tego też powodu nie można tego powierzać przypadkowej firmie. W niejednym przypadku konieczna się może także okazać wycena udziałów w spółce z.o.o.- (warto przekonać się samemu)
Taka sytuacja ma miejsce na przykład wówczas, gdy jeden ze wspólników będzie chciał się pozbyć swojej części i zwyczajnie ją sprzedać.

Czy teraz szukasz czegoś ciekawego na ten temat? Jeżeli tak, to poznaj dane dotyczące do firmy i przejrzyj ofertę prawnik wrocław.

Wtedy powinno się wykonać dokładną analizę wartości i oszacować odpowiednią część majątku.
2020/01/13, 07:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.