Jak właściwie przedsiębiorcy mogą rozliczać wykorzystywanie prywatnych samochodów w celach firmowych.

Używanie pojazdów prywatnych w celach firmowych obwarowane jest odpowiednimi przepisami. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy mają dwie możliwości aby wszystko było legalnie, to znaczy albo wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych, albo używać prywatnego samochodu, a koszty rozliczać przy pomocy tak zwanej kilometrówki.

Ta właśnie ewidencja jest wymagana w kilku przypadkach. Po pierwsze wtedy, kiedy będzie rozliczany prywatny pojazd przedsiębiorcy, pracowników czy użytkowany na podstawie umowy najmu czy użyczenia. Ale od 1 kwietnia 2014 roku taki obowiązek posiadają również podatnicy, którzy będą planowali odliczyć VAT w pełnej wysokości od zakupu i wydatków eksploatacyjnych. Wówczas kilometrówka musi być prowadzona w takim celu, aby mieć całkowitą kontrolę nad przebiegiem pojazdu, tym samym wykluczając korzystanie z niego w prywatnym celu. Przepisy szczegółowo precyzują, w jakim wymiarze i na jakich zasadach można będzie odliczyć koszty związane z pojazdem, uzależnione to jest między innymi od ilości zrobionych autem kilometrów - program do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

odwzorowanie - firma
Napisane przez: Junta de Andalucía
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Prowadzenie kilometrówki nie jest jakąś skomplikowaną rzeczą, gdyż na szczęście przepisy w tej kwestii są w miarę zrozumiałe i czytelne. Prowadzić ją można ręcznie, a można się również wspomagać informatycznymi narzędziami. Dostępnych jest bowiem wiele rozmaitych programów, zarówno płatnych jak i bezpłatnych, jakie pomagają w wykonywaniu tego obowiązku. Ewidencja przebiegu pojazdu program usprawni przede wszystkim zapis wszystkich przejazdów i dokonywanych wydatków, a także automatyczne obliczanie na tej podstawie kosztów dla księgowości (zobacz ofertę biura Account) - -> zobacz szczegóły. Czasami takie programy mają wręcz możliwość integracji z programami księgowymi, przez co odpada konieczność przepisywania wszystkiego ręcznie.


Jedną z ważniejszych funkcji, jaką powinien posiadać tego typu program, jest możliwość wygenerowania raportów przebiegu i poniesionych wydatków. Dobrze też, jeśli posiadałby on pobieranie w automatyczny sposób wszystkich stawek, przez co nie trzeba będzie o tym pamiętać, jeśli coś się zmieni.
2022/07/05, 07:56
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.