Czy drukarki 3D obrócą o 180 stopni świat nauki, technologii, a może nawet pozostałe obszary działalności ludzkiej?

Niedawno w mediach niezwykle gwarno jest o drukarkach wykorzystujących trójwymiarową technologię. Na niemal każdej platformie i na każdym serwisie informacyjnym z łatwością doszukamy się nowe, niebywałe filmy, na których takie urządzenia tworzą przestrzenne przedmioty, zaczynając od tych których używamy każdego dnia, po wytworzenie tak niewiarygodnych projektów, jak przykładowo w pełni funkcjonalna proteza ręki.

drukowanie 3d
Po pierwsze, spróbujmy wybadać jak to działa, jednak nie jest to takie łatwe, gdyż drukarka drukarce nie równa i rodzajów drukarek 3D jest wiele. Jedną z najbardziej znanych jest FDM, co oznacza osadzanie topionego metalu. Niespecjalnie klarowna nazwa, nieprawdaż? Ukrywa się za tym „drukowanie” surowca ogrzanej do temperatury jej topnienia i przeciskanie jej przez spłaszczoną rurkę. Jednakże najlepszym w tym momencie sprzętem budującym w trójwymiarze bezapelacyjnie jest drukarka - masz więcej pytań? - 3D SLS. Wyjaśniając skrót uzyskujemy technikę selektywnego spiekania laserowego,cechującą się zestalaniem przez laser wielu niezwykle cienkich warstw surowca, w wyniku czego wytwarza on wybrane przedmioty.Potem nieutwardzony proszek należy usunąć i tak powstaje gotowy obiekt. Dlaczego, iż ten typ drukarek deklasuje inne? Przede wszystkim jest on o wiele bardziej precyzyjny, a także dający znaczniejszą swobodę jego stosowania. Niestety technika ta jest nieosiągalna dla użytkowników prywatnych, a jedynie dla profesjonalnych laboratoriów technicznych.


Więcej tekstów

W jaki sposób działa centrala telefoniczna? Z czego jest złożona?

siemens
Napisane przez: Ingo
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Istnieje sporo urządzeń, których nie spotykamy każdego dnia, a mają one istotną rolę. Funkcjonują one poniekąd "w tle" dając bezproblemową pracę wielu różnego rodzaju sprzętom.

wydruk 3d
Maszyny te, a w szczególności drukarka 3D SLS, wykorzystywane są w prawie każdej dziedzinie działalności człowieka- przeczytaj więcej: . Zaczynając od rozmaitych przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego,takich jak modeli, prototypów, elementów innych urządzeń, a kończąc na wyrobach z czekolady i wielu innych artykułów spożywczych. Na tym nie koniec, bo wszystko wskazuje na to, że drukarka 3D SLS będzie przełomowa, także dla medycyny. Dzięki technice trójwymiarowej, tworzone są obecnie protezy kończyn, a też różnego rodzaju tkanki, w pełni nadające się do przeszczepów.

Jak widać drukarki wielowymiarowe rewolucjonizują znaną nam rzeczywistość, wpływając na wszystkie dziedziny naszego życia. Jednak część ludzi zauważa, że mogą zostać one wykorzystane do celów przestępczych, jak na przykład do produkcji broni przez organizacje terrorystyczne. Być może, z tej przyczyny nie są one udostępniane dla każdego, kto dysponuje pieniądze i chciałby posiadać drukarkę 3D.
2018/09/09, 07:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.