Czym jest audyt, jakie są obecnie jego typy i czym jest norma ISO 9001?

Audyt jest to pewna konkretna ocena danego artykułu, usługi, organizacji, projektu czy systemu. Przedmiot audytu to rzecz, jaka jest badana w oparciu o poprzednio wyznaczone punkty odniesienia, takie jak na przykład zasady, prawa, reguły albo także przepisy wewnętrzne danego przedsiębiorstwa/firmy/instytucji. Audyt pełni ogromnie wart uwagi cel, bo ma za zadanie stwierdzić poziom zgodności danego produktu czy też usługi z określoną normą audytową, co więcej jego celem jest wskazanie niezgodności, jakie mogą okazać się ryzykiem czy też zagrożeniem dla przedmiotu badania.


Obecnie wolno wyliczyć wiele typów audytów, takich jak na przykład audyt ekologiczny, operacyjny, personalny, audyt systemu, audyt jakości, prócz tego audyt marketingowy, etyczny, informatyczny, finansowy i multum innych. Rodzajów tych jest obecnie istotnie niesłychanie sporo.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się, które portale są sugerowane przez inne osoby, to zobacz polecane info (https://www.kape.gov.pl/page/wdrazanie-systemu-zarzadzania-energia-iso-50001) na ten temat. Może Cię ono bardzo zaintrygować.

Audyt można także podzielić ze względu na jego umieszczenie w jednostce, wyróżniamy współcześnie dwa typy takich audytów, jest to audyt zewnętrzny oraz wewnętrzny.

Norm, jakie powinien spełniać przedmiot audytu też jest dziś bardzo wiele. Jedną z takich norm, jest ISO 9001, jaka jest internacjonalną normą określającą, jakie musi spełniać audyt jakości. Audyty ISO modyfikowały się na przestrzeni lat, wprowadzenie normy ISO 9001 trwało niemało lat i norma ta ciągle modyfikowała się i modernizowała na przestrzeni lat. Aktualnie norma ta ma pewne sztywne, określone wymagania, takie jak dozór nad dokumentacją, ukierunkowanie na satysfakcję Konsumenta, dokonywanie regularnych pomiarów, ustanawianie biegu wyrobu danego towaru lub produktu i multum innych.


Każde te wymagania zostały bardzo dokładnie zaprezentowane w normie, uwzględniają one także osiem bardzo ważnych zasad jakości, takich jak zorientowanie na Klienta - jego satysfakcja itp., zatrudnienie ludzi, ulepszanie systemu (ciągłe), przywództwo, podejście procesowe i inne. Ponadto powinno się wiedzieć, że norma ISO 9001 składa się dziś z dziewięciu różnych rozdziałów, z czego w czterech zawarte są wymagania. Do tego ważną wiadomością jest to, że ISO 9001 jest dziś honorowane i cenione na całym świecie, jak już najpierw wspomnieliśmy jest to norma międzynarodowa.
2019/07/22, 07:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.