Wrodzone zdolności - jak pomóc je rozwijać

Już od najmłodszych lat możemy zaobserwować między pociechami wyraziste indywidualne różnice. Dotyczą one prędkości oraz poprawności myślenia, bogactwa i nietuzinkowości pomysłów, tempa i łatwości wykonywania różnych przedsięwzięć.
elektronika
Napisane przez: Kitmondo Marketplace
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Różnice definiuje się mianem zdolności (w psychologii mówi się o umiejętnościach ogólnych – bystrość, kierunkowych – przykładowo matematyczne oraz twórczym rozumowaniu – np. znajdywanie oryginalnych wyjść). Często te uzdolnienia zwiemy uzdolnieniem, niepospolitym, niezwykłym. W innym kontekście, talent jest to wrodzona zdolność łatwego wchłaniania informacji i ich łatwego użycia w praktyce. Częstokroć się mawia "ten, to ma do tego talent". Oznacza to, że ma on predyspozycje w konkretnym kierunku. Dziecko zdolne w potocznym znaczeniu to ktoś, kto prócz widocznych zdolności ogólnych odznacza się jednocześnie wybitnymi uzdolnieniami specjalistycznymi: uzdolnieniami. Czasem uważamy, że dziecko uzdolnione to osoba o dużych twórczych zdolnościach. Uczniami uzdolnionymi w szkole najczęściej nazywane są dzieciaki, które mają znaczące osiągnięcia w nauce, a więc dobre oceny. Dla wielu rodzicieli dziecko zdolne to takie, które ma wysoki iloraz inteligencji. O ile obserwujecie u pociechy takowe zdolności, warto zapisać latorośl do przedszkola, gdzie kładzie się nacisk na daną dziedzinę lub na ponadplanowe zajęcia. Z ankiet wynika, iż najwcześniej pojawiają się umiejętności matematyczne a także artystyczne, zwłaszcza muzyczne jak też plastyczne.


Więcej tekstów

W jaki sposób prowadzić firmę w czasie kryzysu?

Panujący na całym świecie kryzys bardzo szkodzi właścicielom różnych firm. Obecne czasy nie są dla przedsiębiorców zbyt łaskawe. Wielu rodaków, troszcząc się o rodzinny budżet, mocno tnie wszelkie zbędne koszty. Nie jest w takiej sytuacji prosto skusić potencjalnego odbiorcę nawet wyjątkowo atrakcyjną promocją. Klienci nie łapią się teraz tylko na spektakularne zniżki cenowe. Potrzebują oni odpowiedniego podejścia. Jeśli zatem zależy nam na przyszłości naszej firmy, trzeba szybko zdecydować się na consulting.

Nie ma jednomyślności co do tego, jakie formy oraz metody pracy z osobami uzdolnionymi są najodpowiedniejsze. Wiadomo jednakże, że ogromny wpływ na dziecko ma jego rodzinka. Wielką rolę w rozwoju umiejętności u dziecka grają rodziciele. Powinni oni stymulować jego rozwój, zachęcać do obserwowania, zadawania pytań. Niemałe znaczenie ma wspólne spędzanie czasu, przechadzki oraz zabawy, czytanie dzieciom. Rodzice winni też dbać o prawidłowe kontakty z rówieśnikami. Należy pokazać, iż grupa może więcej, warto swe pomysły konsultować jak też konfrontować z innymi, uczyć się kooperacji oraz komunikacji. Służą do tego zajęcia zespołowe, wspólne wyjazdy a także spotkania z innymi maluchami. Kiedy już starsze dziecko przejawia zdolności techniczne, warto w wyszukiwarkę wpisać zwrot: tranzystory sklep (strona www i razem z dzieckiem zająć się konstruowaniem.
2020/05/15, 08:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.