Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne deklarują w statucie (a nierzadko również w nazwie) w jakie instrumenty finansowe będą inwestować. Wybór tych instrumentów jest niezwykle ważny - wpływa na potencjalny zysk, jaki fundusz ma szansę wypracować ale również na ryzyko, jakie wiąże się z inwestycją w konkretny fundusz.


W związku z powyższym przed wyborem konkretnego funduszu inwestor powinien poznać polITykę funduszu - w jakie instrumenty inwestuje, określić potencjalny zysk oraz ryzyko, dopasować dla siebie najbardziej odpowiedni fundusz czy portfel funduszy.
Ogólne kryterium zawartości portfela dzieli fundusze na cztery kategorie: pieniężne - fundusze inwestujące przede wszystkim w papiery rynku pieniężnego, fundusze dłużne - inwestujące przede wszystkim w obligacje, fundusze mieszane - inwestujące w akcje i obligacje, fundusze akcji - przede wszystkim inwestycja w akcje - prywatne fundusze inwestycyjne.


fundusze inwestycyjne dla firm
Napisane przez: Roberto Nieves
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Drugim ważnym kryterium podziału jest kryterium prawne wynikające z obowiązującej Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych. Według tych przepisów mamy do czynienia z podziałem funduszy w zależności od formy uczestnictwa - fundusze specjalistyczne otwarte, fundusze otwarte oraz zamknięte. Najbardziej popularne z wymienionych to FIO - otwarte fundusze inwestycyjne (dedykowane są właściwie do każdego inwestora). Inwestor wpłacający pieniądze do tego typu funduszu dostaje tytuł nazywany jednostką uczestnictwa. Aktywa, w które mogą lokować opisane są w Art. 93 Ustawy. Fundusz otwarty zbywa jednostki uczestnictwa, jakie stanowią prawo (Adwokat Sopot) udziału w aktywach w kwocie netto funduszu oraz odkupuje je na żądanie uczestnika funduszu - otwarte fundusze inwestycyjne. Właściwie każdy może stać się uczestnikiem funduszu otwartego. Tego rodzaju fundusze mogą być więc stosowane jako fundusze inwestycyjne dla firm.
Podwyższenie kaPITału wykorzystując fundusz inwestycyjny to metoda chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców źródło finansowania - bardziej dostępne niż giełda i zapewniające większe możliwości niż kredyt.
2022/04/06, 07:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.