Odmiany i wykorzystanie stali

Stopy metali są znane i wykorzystywane szeroko od wielu wieków. Od obecności konkretnego tworzywa w stopie zależą jego właściwości takie jak na przykład odporność. Od tych czynników zależy z kolei wykorzystanie. Jednym z najczęściej stosowanych stopów jest stal.


konstrukcja ze stali hardox
Napisane przez: Jocelyn Kinghorn
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jej duże wykorzystanie wypływa przede wszystkim z dużej wytrzymałości. Stal jest stopem żelaza z węglem, podobnie jak w sytuacji pozostałych stopów zawartość tych dwóch elementów bywa różna. Stal hardox zalicza się do powszechnych typów. Należy do tak zwanych materiałów trudnościeralnych ze względu na swoją trwałość. Stal wykorzystywana jest na bardzo szeroką skalę na całym świecie, do różnych odmian produkcji przemysłowej.

Stal trudnościeralna
Blacha hardox, zaliczana do typu blach trudnościeralnych, jest obecnie najczęściej używanym na świecie tworzywem tego typu. Aktualny przemysł ma coraz większe potrzeby w kwestii odmian i parametrów rozmaitych tworzyw. Najważniejszą potrzebną cechą jest zazwyczaj duża wytrzymałość. Stal typu hardox ten warunek na pewno spełnia. Rezultat taki uzyskuje się przez zastosowanie specjalnych metod obróbki blachy w postaci walcowania i hartowania. Niebagatelny wpływ na takie zjawiska ma użycie specjalistycznej, aktualnej technologii do obróbki. W wyniku tych procesów powstaje stal ogromnie trwała, którą poddaje się wielu obróbkom, niekiedy niewykonalnym w sytuacji innych typów blach. Nastepną niezwykle ważną zaletą tych tworzyw jest ich niewielka masa. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że wielka masa materiału powoduje trudność w jego transporcie i wykorzystaniu.

Zastosowanie
Stal to stop o bardzo dużym zastosowaniu. Przede wszystkim używana jest do wytwarzania wielu rozmaitych maszyn i urządzeń. Jeśli chodzi o hardox, właściwości powodują, że jest jednym z częściej używanych typów stali. Używa się go w większości przypadków do produkcji większych maszyn budowlanych takich jak między innymi koparki. Poza tym ogólnie ze stali tworzy się wszelkie pojazdy mechaniczne jak na przykład auta, a także części statków lub samoloty.
2019/03/12, 12:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.