Na co zwrócić uwagę gdy wybieramy obiektyw? Jakie parametry są rzeczywiście najbardziej istotne i warte rozpatrzenia?

Jak kupić najbardziej właściwy obiektyw? W tym celu musimy pamiętać o paru wytycznych, dzięki czemu istnieje szansa, że nasz zakup będzie bardzo udany. Jeśli planujemy nabyć obiektyw o wysokich parametrach optycznych, powinniśmy unikać zoomów o dość znacznym zakresie, są to tego typu, jakie pokrywają swoim zakresem szeroki kąt i tele. Pamiętajmy, że fizyki i optyki nie oszukamy, im więc większy zakres oferowany przez zoom, tym bardziej znaczne kompromisy projektowe, na jakie się należy zdecydować. Bardzo polecane są obiektywy stałoogniskowe, na przykład Sigma 50/1.4, gdyż zmuszają do bardziej przemyślanego kadrowania, często są też lepsze pod względem parametrów optycznych.


obiektywy
Zainspirowane przez: pixabay.com
Powinniśmy jednakże pamiętać o określonych kwestiach, czyli, że na przykład starsze konstrukcje nie są właściwie przystosowane do wymagań matryc, które stosowane są w aparatach cyfrowych. Tak więc rzeczywiście dobry obiektyw z okresu analogowego nie będzie dawał tak samo rewelacyjnych rezultatów, jak będzie podczepiony do cyfrowego body. Najlepiej kupować zoomy o tzw. “jednym zakresie, czyli określonego rodzaju, typu Sigma s 150-600, tak samo dobrze poszukiwać zoomów możliwe jasnych, czyli f2.8-4 - więcej na Sigma Pro-Centrum.

Jasność zooma nie będzie decydować bezpośrednio o jego jakości optycznej, lecz o walorach użytkowych. Rzeczywiście jasne zoomy mocno wpływają na ulepszenie pracy systemu ustawienia ostrości. Dodatkowo, obiektyw jest najlepszy optycznie, jak zamknie się go o dwie przysłony do maksymalnego otworu, jaki gwarantuje. Jak mamy taką możliwość, to zawsze warto wybrać obiektywy z konkretnym silnikiem typu USM czy HSM.


obiektyw do aparatu
Napisane przez: http://www.sxc.hu
Zainspirowane przez: http://www.sxc.hu
Dzięki takiemu silnikowi znacznie można ulepszyć szybkość ostrzenia obiektywu oraz komfort pracy z nim. Tego typu obiektywy są na pewno bardziej ciche. Jak czytamy testy obiektywów to nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na ostrość, jaką oferują. Najkorzystniej sprawdzić pozostałe parametry optyczne. Dość często bowiem jest tak, iż obiektyw ma dosyć przyzwoitą ostrość, ale na każdym zdjęciu wykonanym na jasnej powierzchni zobaczyć można zaciemnione rogi, zaś zdjęcia robione na szerokim ustawieniu prezentują się trochę jak zdeformowane w krzywym zwierciadle.
2018/08/29, 12:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.