Dzięki energii elektrycznej mamy obecnie okazję do życia na poziomie, o którym mogli jedynie pomarzyć nasi pradziadowie

Wyrazy energia elektryczna mają dla nas, obywateli współczesnego świata, magiczne znaczenie, chociaż właściwe nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Zabieganie w szarym życiu oraz nawał obowiązków zawodowych i tych prywatnych sprawiają, że nie doceniamy tych dobrodziejstw, jakie wypływają z wykorzystywania sprzętów działających na prąd. Najzwyczajniej w świecie wchodzimy do salonu i włączamy telewizor, żeby oglądnąć Panoramę. Pewien dramat zaczyna się dopiero wtedy, kiedy następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej z powodu bieżących napraw albo w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Tuż po wojnie cały kraj pokrył się liniami wysokiego napięcia. Jednak okazuje się, że to nie wystarcza, aby przeciętny Kowalski miał energię elektryczną w swoim lokalu mieszkalnym. Potrzebne bywają takie urządzenia jak transformatory, które redukują napięcie, aby prąd nie zniszczył sprzętów, których używamy na co dzień, czyli np. ekspresu do kawy albo tostera. I w tym przypadku również nie pamiętamy o tych jakże użytecznych urządzeniach do redukowania napięcia.

wnętrze konsoli playstation
Napisane przez: nsr1986
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Z kolei transformatory sieciowe montuje się we wszelkiego typu sprzętach, które działają na energię elektryczną. Przy czym trzeba byłoby wspomnieć, że zasada działania bywa niezmienna. Do wyjaśnienia tego zjawiska fizycznego trzeba odwołać się do reguł rządzących przyrodą, a ściślej, do prawa Ohma. W myśl tej normy natężenie jest wprost proporcjonalne do napięcia, a w praktyce staje się ten fakt o tyle ważny, że umożliwia przesył energii na wielkie odległości bez większych strat. A transformatory sieciowe, które odszukamy w urządzeniach elektrycznych pełnią trochę odmienną rolę (MS elektronik - sklep z częściami elektornicznymi). Mianowicie, sprzęt elektroniczny pozostaje tak delikatny, że mógłby z łatwością ulec awarii, jeżeli napięcie prądu byłoby zbytnio wysokie, dlatego rola transformatorów jest nie do przeceniania. Każde urządzenie, które ma cokolwiek wspólnego z energią elektryczną pozostaje mało odporne na wyładowania atmosferyczne. Burza z grzmotami może wyrządzić dużo szkód i spalić tak małe transformatory sieciowe, jak i zakłócić pracę większych urządzeń.


Więcej tekstów

Sieć agregat powinna być sprawna

urządzenia do pomiaru prądu
Okazują się być momenty, w których nie możemy sobie pozwolić na braki w dostawie prądu, dlatego właśnie poszukuje się rozwiązań, które będą w razie czego załączane, jeśli podstawowe zasilanie zawiedzie. Jest dużo sprzętów, które musimy tu wykorzystać, tak aby posiadać pewność, że własne sprzęty ciągle będą zasilane prądem.

urządzenie pomiarowe
Napisane przez: Kitmondo Marketplace
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Gdy więc zbierają się na horyzoncie ciemne chmury, warto wyłączyć z sieci jak najwięcej domowych sprzętów, żeby nie zostały uszkodzone w czasie wyładowań atmosferycznych. W końcu dane nam żyć w epoce, gdy dostęp do urządzeń jest w gruncie rzeczy niczym nieograniczony. I pewnie nasze antenatki chwyciłyby się za głowy w geście zdziwienia, jeżeli usłyszałyby, że bluzki pierze się w automacie, a biszkopt wypieka w elektrycznym piekarniku.
2019/04/28, 06:55
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.