Polskie art deco jako kierunek o wielu twarzach.

Pomimo, że art deco, jako nurt w sztuce kształtowało się w wielu krajach w tym samym czasie, to metropolią jego stanowił Paryż. Tam działali czołowi orędownicy ruchu i powstawały bardzo interesujące obrazy i akty.


art deco
Napisane przez: Ross Dunn
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę istnienia człowieka. Styl ów panował nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, lecz również we wzornictwie przemysłowym, ozdób wnętrz i modzie. Nurt art déco był przeciwdziałaniem na secesję, wyrazem sprzeciwu w stosunku do standardowego dla sztuki secesyjnej niedostatku formy przestrzennej. Już w secesji pojawił się kierunek planowania masowych produktów przemysłowych, lecz dopiero w czasie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego planowania, z planem o roli i wpływie przedmiotu na człowieka.

Było to działanie spontaniczne, próba kreacji ruchu w sztuce na wzór odrębnych stylów, ale wybiegającego w czas przyszły i wypatrującego wykładnika dla nowoczesności wytwórczości taśmowej. Artyści art déco przykładali też dużą wagę do idealnego wykonania przedmiotu użytkowego, nie zdołały być zatem tanie, ani dostępne dla szerokiej klienteli. Polskie art déco cechuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i zabieganiem do zwykłego ujmowania postaci, poszukiwaniem piękna w zastosowaniu przedmiotu użytkowego i jasności przekazu w rycinie, czy malarstwie.

Obrazy i akty określała głęboka kolorystyka. Szczyt rozgłosu art déco przypadał na lata 20 surfszkola zeszłego wieku, a w latach 30. art déco pomału kapitulował na rzecz nowego kierunku. Najbardziej znaną twórczynią art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są eleganckie, starannie wykończone, zbudowane w oparciu o bryły geometryczne, przedstawiające najczęściej eleganckie, mniej, albo bardziej rozebrane kobiety.


Polskie art deco to styl o wielu twarzach. To era zbytku, wyrafinowanej klasy i opętańczej uciechy. Era art deco, styl międzywojnia, objął cały świat i każde pola rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje pomieszczeń, modę, obraz filmowy i zdjęcia. Był to okres wielkich przekształceń w każdej dziedzinie istnienia.
2020/04/11, 07:49
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.