W jaki sposób rozliczyć się z pracodawcą z użytkowania osobistego samochodu?

Bardzo dużo ludzi żyjących w naszym kraju, jest zatrudnionych na stanowisku, wymagającym od nich ciągłego przebywania za kółkiem samochodu. Nie ważne czy jesteśmy przedstawicielem handlowym czy może zaopatrzeniowcem, w takich kwestiach zazwyczaj dostajemy wehikuł służbowy. Czasami jednak, szczególnie jeśli jesteśmy debiutującymi pracownikami, nie posiadamy do dyspozycji firmowego pojazdu i musimy dysponować swoim. W takiej chwili warto dowiedzieć się, jak poprawnie rozliczać koszty z pracodawcą. Potrzebne będą tutaj kilometrówka i nieco dobrej woli.


dokumenty
Napisane przez: Sean MacEntee
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W zależności od tego, dla kogo przyjdzie nam pracować, możemy posiadać duże lub małe problemy z odzyskaniem należności. Z tego powodu tez należy już na samym początku, kiedy tylko zostanie podjęta decyzja o używaniu naszego auta do celów służbowych, określić ogólne reguły. Jeżeli nasz szef nie chce, żebyśmy naciągali go na nieprawdziwe koszty, możemy uzgodnić z nim, że będziemy spisywać każdy pojedynczy przejechany kilometr. Miejmy na uwadze także, żeby w czasie zaznaczać drogi niewygodne, podniszczone, mające sporo dziur - odnośnik. Bowiem nie tylko koszty benzyny są tutaj ważne, ale także samo zużycie wehikułu. Jeżeli będziemy systematycznie zmuszeni do przemieszczania się po drogach niszczących nasz samochód, należy ustalić z szefem zwrot kolejnych kosztów.

Z kolei samą kwotę, która nasz pracodawca musi nam oddać za benzynę, niezwykle łatwo obliczyć. Jednak potrzebna nam do tego będzie kilometrówka - specjalny kalkulator, który po uwzględnieniu kilku czynników, określa autentyczny koszt danej drogi. Tego typu urządzenie znajdziemy bez problemu w internecie. Wersja podstawowa, wystarczająca w większości przypadków, będzie bezpłatna. Wystarczy do takiego kalkulatora wprowadzić rodzaj silnika jakie ma nasze auto, liczbę przejechanych kilometrów, oraz do wyboru, stawkę za kilometr, lub kwotę za litr paliwa - w zależności od tego, jaką metodą jesteśmy rozliczani. Potem należy nacisnąć guzik "oblicz" i kilometrówka wskaże przysługującą nam kwotę, czarno na białym.


samochód
Napisane przez: Nacho
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeżeli jesteśmy zmuszeni, z różnych powodów, do eksploatowania naszego prywatnego samochodu z przyczyn służbowych, należy na początku omówić warunki takiego stanu rzeczy z naszym szefem. Dodatkowo przyda nam się kilometrówka, do wyliczania przysługującej nam kwoty zwrotu. Jeżeli podejdziemy do tematu z głowa, zarówno my jak i nasz szef będziemy zadowoleni ze współpracy.
2020/07/02, 08:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.