Włączniki i gniazda elektryczne warto, by były nie tylko stylowe, ale także funkcjonalne

Rozmieszczenie gniazdek i łączników instalacyjnych, warto przemyśleć w fazie tworzenia instalacji oświetleniowej. Panuje zasada, że łączniki zakłada się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W mniejszych pomieszczeniach jak pomieszczenie gospodarcze czy garderoba, ale też łazienka, włączniki radzi się montować przed wejściem. Aby były wygodne w użytkowaniu.

Włącznik światła
Napisane przez: bonimo
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ponadto powinny być zainstalowane 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno włączniki światła, jak i kontakty różnią się wyglądem, rolami, techniką montażu i obsługi. Istnieją w szerokim wachlarzu barw. Najpowszechniejsze są cały czas białe i kremowe. Wykonane są z różnego materiału.

Choć z reguły widuje się sprzęt wyprodukowany z niewrażliwego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można też natknąć się na łączniki wykonane ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet z drzewa. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Pomysłowość producentów w tej materii nie ma praktycznie żadnych barier. Kiedy chcemy sterować oświetleniem z kilku miejsc, np. na dwupoziomowej klatce schodowej, konieczne będą trzy punkty do włączania i wyłączania światła – np. na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takim momencie same włączniki schodowe to za mało. Instalację oświetleniową należy uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który dopina się pomiędzy dwa włączniki schodowe. Część łączników ma tzw. ściemniacze, ułatwiające oprócz roli włączania i wyłączania oświetlenia także zmianę jego nasilenia.

Więcej tekstów

Polskie art deco jako kierunek o wielu twarzach.

art deco
Napisane przez: David Prasad
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Mimo, że art deco, jako styl w sztuce rozkręcało się w wielu krajach naraz, to metropolią jego był Paryż. W tamtym miejscu funkcjonowali czołowi wyraziciele ruchu i powstawały nadzwyczaj intrygujące obrazy i akty.


Ze ściemniaczy, nierzadko korzysta się, żeby stworzyć odpowiedni klimat, np. podczas oglądania filmu . Co niektóre ściemniacze wyposażone są w odpowiednie diody, ułatwiające wizualizację poziomu oświetlenia. Ich pracą można kierować ręcznie albo za pomocą pilota. Zaopatrując się we włącznik ze ściemniaczem, trzeba zobaczyć, czy zmienia on także nasilenie oświetlenia opraw energooszczędnych i diodowych typu LED. Sprawdź tutaj: polecana oferta.

Kontakty można łączyć ze sterownikami natężenia oświetlenia, ale także łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też tradycyjnymi wyłącznikami. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy do kontaktów włączonych jest parę urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby pozbyć się niepotrzebnych wydatków, wystarczy przy pomocy przełącznika odciąć dopływ energii.
2018/11/23, 18:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.