Fotowoltaika to czerpanie elektryczności z promieniowania słonecznego. Aktualnie przepisy prawne w zakresie budowy farm fotowoltaicznych są niejednoznaczne, aczkolwiek możemy określić pewien schemat działania, który musi przejść każdy inwestor.
Po pierwsze potrzebna jest odpowiednia działka, na jakiej można posadowić instalację i podłączyć ją poprzez energetykę.

Napisane przez: Sebastiaan ter Burg
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com

Napisane przez: Mark Harkin
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
1 MW elektrownia fotowoltaiczna wraz z technicznymi odstępami potrzebuje około 2 ha terenu dobrze nasłonecznionego, niezacienionego. Trzeba podkreślić, że przeważnie prościej jest realizować farmy fotowoltaiczne w miejscu, gdzie nie występuje plan zagospodarowania przestrzennego.
Należy przygotować projekt koncepcyjny potrzebny do wniosku o przyłączenia do miejscowego zakładu energetycznego. Taki projekt ma ogromne znaczenie, gdyż wydane przez operatora zasady przyłączenia będą dotyczyć precyzyjnie określonej konfiguracji farmy fotowoltaicznej, której nie można swobodnie zmieniać w czasie realizacji inwestycji (szukaj na zielona-firma.biz). Posiadając już tytuł prawny do gruntu oraz warunki przyłączenia, należy rozpocząć starania w zakresie uzyskania koncesji na produkowanie energii z odnawialnego źródła. Taką koncesję wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zakładając, że przeszliśmy przez opisane kroki a starostwo powiatowe nie wniosło sprzeciwu do zgłoszenia robót i gmina zezwoliła na posadowienie instalacji, możemy przystąpić do budowy farmy fotowoltaicznej.