Kim jest Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych jak też w jaki sposób nim zostać?

W jednostce organizacyjnej, w jakiej są przetwarzane są dane niejawne, za osłonę tychże informacji, a w szczególności za zaaranżowanie oraz zapewnienie funkcjonowania owej osłony odpowiada zwykle Kierownik Jednostki Organizacyjnej.
Eee PC T91MT
Napisane przez: Asus
Zainspirowane przez: Asus


Kierownikowi bezpośrednio podlega zatrudniony przez niego Pełnomocnik ds. ochrony danych niejawnych, jaki odpowiadać będzie za zapewnienie egzekwowania przepisów o ochronie niejawnych informacji. Ochrona informacji niejawnych regulowana jest odpowiednimi regulacjami. Szkolenie dla w/w Pełnomocników powinno powtarzane być minimum raz na 5 lat.


Towar na półce sklepowej
Napisane przez: C x 2
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Stanowisko Pełnomocnika ds. ochrony danych niejawnych nie musi być oddzielnym stanowiskiem w firmie, może ono się łączyć z różnymi obowiązkami, szczególnie w firmach gdzie niejawnych dokumentów przetwarza się niewielką ilość. Zgodnie z artykułem 15 ustęp 4 ustawy kierownik jednostki organizacyjnej może zlecić pełnomocnikowi ochrony wykonywanie innego rodzaju zadań, jeżeli ich zrealizowanie nie naruszy prawidłowego wykonywania obowiązków pełnomocnika ochrony. Co więcej Art. 14 ustęp 2 ustawy nie podkreśla bezpośrednio, jaki typ umów jest akceptowalny, a który typ umów będzie wyłączony w prawnym stosunku łączącym Kierownika jednostki organizacyjnej z podległym mu bezpośrednio Pełnomocnikiem ochrony (polecamy kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy). Zgodnie z ustawą zatrudnieniem jest również odpowiednio powołanie lub wyznaczenie. A więc nie istnieją żadne ustawowe formalnoprawne wymogi, ograniczające Kierownika jednostki organizacyjnej w doborze formy zatrudnienia osób na stanowisku Pełnomocnika ochrony albo jego zastępcy.
Dodatkowo należy zauważyć, iż w Ustawie nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania zadań Pełnomocnika ochrony jednocześnie w paru jednostkach organizacyjnych.
2022/05/17, 08:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.