Co określa indeks giełdowy? Czemu jest taki ważny? Jak wyglądał w przeszłości? Jak go powinniśmy odczytywać?

Indeks giełdowy to statystyczna miara, jaka pokazuje jak zmieniają się ceny grupy danych spółek w określonym przedziale czasowym. To także określa jak to wpływa na zachowanie się inwestorów giełdowych. Jak obserwujemy zmiany wartości indeksu, możemy bez żadnej analizy cen akcji poszczególnych spółek poznać poziom zwrotu, a też określić kierunek ruchu cen.


Indeksy pierwotnie były tworzone, by ukazać zmiany cen akcji spółek, które są notowane na giełdzie, jakie występowały w dość krótkim czasie.
Więcej tekstów

Czy wizytówka w dzisiejszych czasach ma jeszcze rację bytu? Gdzie sprawdza się na pewno?

monitoring domu
Prowadzenie swojej firmy jest związane ze sporą ilością obowiązków. W natłoku codziennych spraw trzeba znaleźć czas na wiele rzeczy. A na pewno nie można zapominać o tym, że stale musimy być widzialni dla ewentualnych odbiorców, jacy z naszych usług chcieliby skorzystać.


Najistotniejszą intencją takiego czegoś nie było ich wykorzystanie w długim okresie czasowym.

Zainteresowała Cię omawiana problematyka? Kliknij zatem ten link oraz przeczytaj więcej na stronie (http://polskaakademianlp.pl). Zamieszczone tam publikacje również Cię bardzo zaintrygują.

Jeżeli ceny były liczone oraz podawane bez użycia komputerów liczba takich spółek nie był zbyt duża, w sumie specjalnie była zawężona, była złożona z najbardziej dużych spółek na rynku. Jednakowoż po pewnym czasie inwestorzy rozpoczęli szukać jasnego punktu odniesienia do mierzenia jak i porównania długookresowych stóp zwrotu z ich własnych portfeli, a ponadto klasyfikacji sektorowej określonych grup spółek. Kiedy pojawiły się komputery skorzystała na tym giełda, tak więc w latach 60-tych zaistniały nowe indeksy definiujące dokładnie zachowanie pewnych rynków.


W latach 70-tych zwiększyło się zainteresowanie małymi spółkami, tak więc wdrożono indeksy, jakie są oparte jedynie na najmniejszych spółkach, takie takiego rodzaju jak swig80 notowania- link referencyjny. W latach 80-tych zaś na znaczeniu zyskały terminowe kontrakty oraz opcje oparte na giełdowych indeksach. Są one naprawdę korzystne, jeśli weźmiemy pod uwagę metodę rozliczenia derywatywów na rynku terminowym. Ostatnie lata to rozwój indeksów międzynarodowych, w ich skład wchodzą różnorodne spółki europejskie, azjatyckie czy amerykańskie. Te międzynarodowe indeksy reprezentują aż 70% kapitalizacji giełd na całym globie, najczęściej jednakowoż korzystają z nich dużych rozmiarów korporacje, instytucje finansowe i banki. Dzięki nim jesteśmy w stanie śledzić światowe trendy. Co jesteśmy w stanie dzięki indeksom giełdowym? Indeksy gwarantują pełny obraz rynku i ukazują kierunek, w którym on podąża. Jeśli kurs większości akcji zniżkuje lub zwyżkuje, to indeks ukazuje wyraźnie tendencje, jakie występują na giełdzie. Stanowi on ponadto istotne narzędzie dla inwestorów, którzy stosują analizę techniczną do sprawdzania przyszłych kursów.


Analitycy techniczni zapisują w formie wykresów historię ruchu indeksu, a dzięki temu dążą do odkrycia możliwych do zdefiniowania formacji, jakie pozwalają poznawać przyszłe trendy giełdowe, co więcej znacząco zmniejszyć ryzyko poniesienia strat przez niedobrze wykonane operacje. Powinniśmy przyznać, iż niektóre tendencje jednakże są na bardzo różnym poziomie, takie jak notowania wig30, dzięki temu łatwiej to przewidzieć i uzyskać korzyści w przyszłości- . Jednak analityk techniczny zawsze musi polegać na danych oraz liczbach i każdorazowo zobaczyć, co się dzieje na giełdzie.
2021/03/06, 07:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.